• Nagłówek

• „Metoda na lekturę” – pod takim hasłem w bieżącym roku szkolnym wprowadzona została innowacja metodyczna na lekcjach języka polskiego. Adresatami innowacji  są wszyscy uczniowie kl. V oraz VIb, a realizowana jest przy każdym omawianiu, zarówno obowiązujących, jak i dodatkowych.

Głównym celem innowacji jest zaszczepienie nawyków czytelniczych i rozwijanie zamiłowania do literatury. Podstawowym założeniem jest popularyzowanie czytelnictwa, zaktywizowanie do twórczego wysiłku i integrowanie uczniów. Podjęte działania mają na celu wdrożenie u uczniów nawyku uważnego czytania lektur, których znajomość jest niezbędna podczas egzaminów po szkole podstawowej, jak również do częstych kontaktów  z książką i do jej polubienia. Innowacja ma na celu ukazanie piękna ukrytego w literaturze, bogactwa słownictwa, wartości i różnorodnych znaczeń. Jednym z istotnych elementów innowacji jest nauka metod rozwiązywania problemów i właściwy ich dobór w zależności  od sytuacji i potrzeb. Innowacja ma także rozwijać umiejętność pracy w grupie, szlifować osobowość i kreatywność.

Zaproponowane metody pracy pozwalają realizować zadania wielokierunkowo, w różnym czasie i w indywidualnym tempie. Proponowane są metody z przewagą aktywizujących i interdyscyplinarnych. Nie ma wątpliwości, że działając lepiej zrozumiemy i zapamiętamy. Już teraz da się zauważyć niezwykłe zaangażowanie, samodzielność oraz potrzebę tworzenia. Dzięki motywacji do działania z pewnością szybciej ubywa kartek w książce smiley.

Ewaluacja będzie polegała na przeprowadzeniu ankiet skierowanych do uczniów biorących udział w innowacji. Będzie się również opierała o rozmowy przeprowadzane z uczniami oraz obserwacje w trakcie trwania zajęć. W ewaluacji będą brane pod uwagę wytwory i utwory powstałe w trakcie realizacji innowacji, a wyniki zostaną przedstawione w formie sprawozdania po jej zakończeniu.

Małgorzata Krzyszkowska